7 Лютого 2024
Зимова школа для молодих консультантів-волонтерів у справах соціально-міграційної підтримки

Навчальна практика на першому курсі навчання в ЗВО відіграє важливу роль у формуванні soft-skills у здобувачів бакалаврського рівня. Цьогоріч навчальна практика у здобувачів спеціальностей 291 «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії», 292 «Міжнародні економічні відносини» на кафедрі міжнародних відносин і політичного менеджменту проведена у межах практичного тренінгу «Зимової школи для молодих консультантів-волонтерів у справах соціально-міграційної підтримки» у контексті реалізації проєкту «Гармонізація міграційної політики України: досвід країн ЄС» («Harmonization of UA MIGRation policy: EU countries experience»).

На першому тижні Зимової школи відбулися навчально-практичні заходи, а саме:

22 січня відбулося урочисте відкриття Зимової школи та проведено практичний семінар-тренінг керівником проєктної групи Загурською-Антонюк В.Ф. на тему «Волонтерський менеджмент». Логічним продовженням став воркшоп на тему «Мотивування волонтерів», організований та проведений Вікторією Загурською-Антонюк 23 січня.

24 січня 2024 року для слухачів Зимової школи відбувся воркшоп на тему: «Волонтерська діяльність у сфері роботи з ВПО», реалізований Зоряною Грицишеною. Захід був спрямований на ознайомлення слухачів з системою прав та свобод ВПО, з досвідом роботи з ВПО в Європейських країнах та можливостями імплементації такого досвіду в українські реалії. Детально розглянули методи та принципи роботи волонтерів з ВПО. Також розглянули забезпечення ВПО в контексті мінімізації ризиків втрати людського капіталу в Україні під час воєнного стану.

25 січня 2024 року Оксаною Литвинчук було проведено лекцію-тренінг на тему: «Підбір та адаптація волонтерів». З учасниками зимової школи розглянули основні інструменти підбору волонтерів. Опрацювали механізми проведення співбесіди з волонтерами. Вчилися встановлювати зв’язок, а також попрактикувалися технікам коректної відмови волонтерам, використовуючи різноманітні методики. Особливу увагу було закцентовано на розгляді договору про надання волонтерської допомоги.

Валентина Ксендзук 26 січня 2024 року провела лекцію-дискусію на тему «Волонтерство та волонтерські організації», де слухачі ознайомилися з історією виникнення та розвитку волонтерського руху, основними поняттями в сфері волонтерства, розглянули види волонтерських організацій та вивчили процедуру створення і залучення фізичних осіб до волонтерської діяльності на прикладі Волонтерського штабу Житомира. Також важливе питання, що було розкрито на лекції стосувалося доброчесності волонтерських організацій. На практичній частині із застосуванням методу «світове кафе» слухачі активно дискутували на тему «Ефективність гуманітарного реагування міжнародних організацій на війну в Україні в 2023 році» та підсумували прогнози розвитку співпраці волонтерських та міжнародних організацій в перспективі повоєнного відновлення України;

Також 26 січня відбулася лекція щодо допомоги різним категоріям громадян та організаціям, яка може здійснюватися в різних формах, зокрема через державну допомогу та через волонтерську діяльність, яку організував та провів Олександр Юрківський. Волонтерська діяльність вимагає отримання відповідного статусу згідно діючого законодавства України. Правове регулювання волонтерської діяльності передбачає врахування економіко-організаційних аспектів волонтерської діяльності на території України, вибору організаційно-правових форм волонтерської діяльності. Зокрема через отримання статусу неприбуткової організації у взаємодії з економічними суб’єктами. Важливим аспектом волонтерської діяльності є підписання спеціального волонтерського договору з державними та місцевими органами влади, фізичними та юридичними особами, який гарантує дотримання усіма сторонами прав та обов’язків.

Другий тиждень Зимової школи був присвячений практичним зустрічам та виїзним тренінгам. Зокрема, 29 січня 2024 року відбувся практичний воркшоп-зустріч із активістами, волонтерами нашого регіону, які підняли важливі питання: волонтерства та його ролі у формуванні громадянського суспільства й боротьби проти агресора за збереження української державності; волонтерської діяльності та його ролі в підтримці ВПО з метою мінімізації втрати людського капіталу в Україні в умовах війни; волонтерства як неформальної міжнародної співпраці та дипломатії із закордонними партнерами, діячами й волонтерами.

30 січня 2024 року відбулася зустріч із юристом – спеціалістом у сфері забезпечення прав ВПО. Було обґрунтовано законодавчу базу щодо регулювання волонтерської діяльності та детально опрацьовано закон «Про волонтерську діяльність».

Зустріч із практичним психологом відбулася 31 січня 2024 року. Провели тренінгове заняття щодо роботи з ВПО та опрацювали загальні методики роботи з такими категоріями осіб.

Першого лютого 2024 року відбулася зустріч із фахівцем соціальної сфери щодо роботи з ВПО.

Зустріч із спеціалістами Державної міграційної служби Житомирської області відбулася на базі даної установи 2 лютого 2024 року. Було проведено бесіду з працівниками та ознайомлено студентство з особливостями роботи даної установи та видами робіт із ВПО.

Зустріч із громадськими діячами, які опікуються питаннями ВПО відбулася 3 лютого 2024 року.